Zpět

My

Přátelé, všechno, co je pod sluncem, má svůj příběh. Ten náš začal, když jsem před lety navštívil Pavlov, milou vesničku v oblasti osídlené už od nepaměti. Je to místo, kde lidem bylo vždy dobře a které má svůj genius loci. Ten zapůsobil i na mne a rozhodl jsem se tam žít. Koupil a opravil jsem dům na návsi, kterému se dodnes říká Pošta, protože tam v jedné z místností pošta kdysi opravdu byla. Co tudy prošlo zpráv!
 
Mít domov bez sousedů znamená žít na samotě nebo v poustevně, ale můj dům stál v obci. Snažil jsem se proto navázat dobré sousedské vztahy, a to i přesto, že moje zaměstnání bylo od Pavlova hodně vzdálené – na kilometry, ale i po věcné stránce. Přál jsem si jako pavlovský občan vstoupit do života této vinařské obce.
 
Vinná réva, sklepy a víno hrají v tomto kraji po staletí zásadní roli. Proto jsem si koupil vinohrady blízko Pavlova, především ve viniční trati U Božích muk.
Nemám žádné vinařské zkušenosti ani zázračné patro, které by dovedlo odlišit jemné rozdíly v chuti vína. Jediné, co jsem měl a stále ještě mám, je chuť pracovat a učit se.
 
Neměl jsem vinařské ambice, ale přál jsem si, aby moje práce byla jednak dobrá a jednak smysluplná. K čemu by byla vinice, která by nekrášlila tvář Pavlova a která by nenesla zdravé, chutné hrozny? K čemu by byly hrozny, kdyby z nich nebylo víno? Vydal jsem se tedy hledat vinaře. Úplnou náhodou jsem se dostal k muži, o němž se říká, že je nejjižnějším moravským vinařem. Jmenuje se Karl Neustifter a žije v dolnorakouském městečku Poysdorf. Má mimořádně krásný vztah k Moravě, a k Pavlovu obzvlášť. Rychle jsme se spřátelili a dohodli. Výsledek byl takový, že jsme s panem Neustifterem společně začali vyrábět víno z révy z mých vinohradů v jeho vinařství. Tím se stal Karl mým prvním učitelem, takovým, na kterého se nezapomíná.
 
Karl mě také seznámil s významným německým odborníkem Frankem Johnem, jehož radami se řídí na svých vinohradech. I toto setkání bylo jak přátelské, tak i velmi přínosné. Díky těmto dvěma lidem jsem pochopil, že nejen staré vinařské tradice a fortel, ale i nejmodernější vědecké přístupy patří do tajemného vinařského světa.
 
Víno, které takto vzniklo, jsme se rozhodli nabízet pod názvem Přátelé Pavlova.
 
Dnes již víno pod odborným vedením Franka a s přátelskými radami Karla vyrábíme na Moravě sami.
 
Takový je tedy začátek příběhu našeho vína, které, věřím, přináší radost.